YAG F-theta scan lens SL-1064-400-560-LF
YAG SL-1064-400-560-LF F-theta Scan Lens
Designed for 1064nm fiber lasers, the Opex SL-1064-400-560-LP F-theta lens delivers exceptional flat-field performance with a 400×400 mm scan field and a 560mm effective focal length (EFL). Optimized for high-precision laser marking, engraving, cutting, and micromachining, this lens converts galvanometer mirror rotation into linear, uniform beam movement across the entire working area.
Key Features
  • 400×400mm scan field with 560mm EFL (WD: 582.69mm).
  • 97% high transmission anti-reflective coating.